V tomto svém čistě subjektivním zamyšlení bych se chtěl pokusit vyzdvihnout přednosti a naopak poukázat na nedostatky středních záložníků Manchesteru United.
Před Sirem Alexem Fergusonem stojí nelehký úkol. Vybrat, kteří záložníci se v nové sezóně budou těšit z největšího počtu odehraných minut na hřišti. Právě v záložní řadě je největší přetlak na celkem 4 volná místa, a proto bych se chtěl zamyslet nad šancemi, které jednotliví hráči před startem sezóny mají. V tomto článku se chci zaměřit na střední záložníky, zamyšlení nad kraji zálohy bude následovat za pár dní…
Anderson
Klady:
Tento mladý brazilský středopolař má podle mého názoru před sebou svoji nejúspěšnější sezónu na Old Trafford. K této domněnce mě opravňuje jednak to, že Anderson již v Manchesteru nějaký ten pátek působí, jednak to, že získal jistou porci zkušeností, a to i v dresu brazilské reprezentace. Tyto zkušenosti podle mě také dokáže v následující sezóně bezezbytku prodat. K přednostem tohoto brazilského vlasáče a věčného smíška patří především rychlost, skvělý tah na bránu a schopnost zrychlit hru překvapivou kolmicí za obranu, či drzým průnikem s balónem přilepeným k noze. K tomu přidává i velmi dobrý pohyb směrem dozadu, kde si dokáže velmi dobře plnit své defenzivní úkoly. V zápase Audi Cupu proti Boce Juniors nám navíc dokázal, že jeho levačka je velmi nebezpečnou a smrtící zbraní. Nezbývá než doufat, že i tuto přednost Anderson v následující sezóně dokáže prodat a vstřelí velké množství branek
Zápory:
I vzhledem ke svému mládí mu stále ještě chybí vyváženost výkonů, která však s přibývajícím věkem jistě přijde. Kromě toho Anderson poměrně často kazí přihrávky, ale to již vyplývá ze hry, kterou praktikuje. Na rozdíl od Paula Scholese či Michaela Carricka kazí větší množství přihrávek, což je však způsobeno především větší obtížností a proveditelností jeho nápadů. Mohl by také střílet větší množství branek, protože v ostrých zápasech mu v kolonce vstřelené góly stále svítí nula.
Michael Carrick
Klady:
Tento anglický záložník, který pravidelně nastupuje jak za Manchester United, tak za anglickou reprezentaci (v konkurenci hráčů, jakými jsou Steven Gerrard či Frank Lampard), se nachází ve svých nejlepších letech. Je již hotovým hráčem, který má velké zkušenosti z velkých zápasů, které odehrál ať již v dresu Tottenhamu, či Manchesteru United. K jeho největším přednostem patří schopnost podržet míč, rozhlédnout se, a pak ho s jistotou sobě vlastní poslat na volného spoluhráče. K těmto ryze playmakerovským schopnostem přidává také velmi kvalitní, přesnou a tvrdou střelu, o čemž všechny přesvědčil při zápase loňského ročníku Premier League na půdě Wiganu. Za zmínku jistě stojí i diagonály, které udivují celou Anglii svou rychlostí a přesností, s kterou nacházejí své adresáty na krajích zálohy.
Zápory:
Hledat zápory a stinné stránky Michaela Carricka je velmi obtížné. On je totiž jedním z hráčů, kteří dřou pro svůj tým po celých 90 minut a je jen velmi těžké hledat slabiny jeho hry. Zdá se mi, že v jistých situacích by mohl být poněkud více agresivní a pokoušet se i o přihrávky, které sice nemají takovou šanci na úspěch, ale které v případě svého úspěchu naleznou hráče ve 100% příležitosti. Michael poměrně často zpomaluje hru tím, že přenáší balón na krajní obránce či záložníky namísto toho, aby se pokusil vyzvat některého z útočníků středem pole, jak to častěji dělá Anderson.
Darren Fletcher
Klady:
Třetím do party středních záložníků je Darren Fletcher. Tento kapitán skotské reprezentace patřil v minulé sezóně k hráčům, na které Sir Alex Ferguson poměrně často sázel, a i proto si velmi želel Fletcherovy nepřítomnosti na hřišti ve finálovém utkání Ligy Mistrů, v kterém Manchester United podlehl Barceloně, a do něhož Darren nemohl zasáhnout z důvodu karetního trestu. Největší předností tohoto středopolaře je neúnavná práce pro tým, nezměrná bojovnost a odolnost,a také nezdolná vůle po vítězství. Je to neúnavný bojovník, který nechá na hřišti opravdu vše. Kromě své bojovnosti se však prezentuje také velice vyzrálým stylem hry, velkým přehledem a poměrně solidní technikou. Není to jistě klasický špílmachr, ale jeho úkoly na hřišti ho zároveň nepředurčují jen k práci defenzivního štítu. Dokáže velmi účinně podpořit ofenzívu a nezřídkakdy se zjevit před bránou soupeře v gólové situaci. Ze všech středových hráčů Manchesteru United má nejlepší práci hlavou.
Zápory:
Hledat zápory Darrena Fletchera je ještě těžší než u Michaela Carricka. Darren je totiž typem komplexního hráče, který má vyvážené všechny herní činnosti. Co bych mu přeci jen trochu vytkl, je jeho rychlost. Právě z toho důvodu, že nepatří mezi nejrychlejší hráče, bych nechtěl, aby v následující sezóně nastupoval na kraji záložní řady, nebo, jak to bylo naposledy v zápase proti Bayernu Mnichov, na kraji obrany. Jeho místo je ve středu pole a zde je také Manchesteru United nejplatnější.
Paul Scholes
Klady:
Věk se nedá zastavit, a to ani u Paula Scholese. O jeho kvalitách není třeba pochybovat. Posledních 15 let nám je totiž soustavně dokazoval. Přehled, bohorovný klid a snad nejtvrdší střela z celého týmu United. To je drobný, zrzavý anglický diblík. Tyto přednosti ho neopustily ani v jeho vysokém „fotbalovém“ věku, kdy již spousta hráčů vychutnává zasloužený důchod. V nadcházející sezóně bude Paul jistě pevnou součástí hry United, a i když ho neuvidíme tak často jako v předcházejících letech, svůj podíl na hře United jistě mít bude. Zkušenosti jsou přesně tím, co může Paul Scholes Manchesteru United a jeho fanouškům nabídnout.
Zápory:
Těžko mluvit u Paula Scholese o záporech jeho hry. Ty jsou totiž způsobeny spíše věkem, než jeho „neschopností“. Právě s postupujícím věkem je jasné, že Paul se bude na hřišti objevovat čím dál tím méně. Na vinně je samozřejmě ztráta fyzické kondice a menší odolnost v osobních soubojích. Svou roli můžou sehrát i zranění, kterým se dá v jeho věku jen těžko vyhnout. Ze všech středopolařů United je nejzkušenější, na druhou stranu se mi zdá, že také nejvíce brzdí hru, což mi poměrně vadí. Jeho schopnost podržet míč a přesně ho rozehrát však tento minus vyvažují. I když jaqk jsem poznamenal, můj šálek čaje to není.
Owen Hargreaves
Klady:
Až se Owen vrátí do hry, bude to jako začátek kariéry. Tento bývalý hráč Bayernu Mnichov totiž rok marodil se zraněním a teprve teď se pomalu připravuje na návrat do kolotoče zápasů Premier League. Jeho největší předností je zajisté jeho univerzálnost, protože ho Alex Ferguson může použít jednak jako středního záložníka, jednak jako krajního beka či záložníka. Owen je velkým bojovníkem s hladem po vítězství, má dobrý přehled ve hře a také skvělou střelu. K jeho přednostem patří také zahrávání standardních situací, což by se po odchodu Cristiana Ronalda mohlo hodit.
Zápory:
Owen je velmi náchylný ke zraněním, což ho provází po celou jeho kariéru a brání mu to v tom, aby se stal hráček světové extratřídy. Pokud se mu konečně vyhnou zranění, domnívám se, že může být pro celou hru United velkým přínosem. K záporům Owena patří také jeho malá výška, což však u středního záložníka nelze považovat za až tak velký handicap.
Ještě jednou upozorňuji, že toto mé zamyšlení je čistě subjektivním výtvorem, který se neopírá o žádné výzkumy, průzkumy a nezvratné axiomy. Má sloužit spíše jako podnět k diskusi pod článkem, kde bychom si mohli jako fanoušci Manchesteru United popovídat o možných variantách, které přicházejí v úvahu. Do výčtu jsem nezařadil Ryana Giggse, protože o něm bude řeč v souvislosti s krajnímu záložníky.