Síň slávy : Sir Bobby Charlton

Tentokrát si zavzpomínáme na další legendu, která oblékala dres Manchesteru United a stále je jeho součástí, Sira Bobbyho Charltona.

Zdá se, že Charltonovi byla jeho práce už přisouzena, narodil se do fotbalové rodiny. Jeho čtyři strýcové hráli na profesionální úrovni. K United se připojil ve svých 15 letech, v lednu roku 1953. Jeho matce se zrovna nelíbilo, že by se jejíí syn měl dát na dráhu fotbalisty, a tak se začal učit elektrikářem. Nicméně v listopadu roku 1954 podepsal už profesionální smlouvu. Charlton odehrál svůj debutový zápas za první tým v říjnu roku 1956, i přesto, že v této době vykonával v Shrewsbury vojenskou službu. Spolu s ním jí vykonával také jeho tehdejší spoluhráč z Manchesteru United – Duncan Edwards.

Charlton hrál v jeho první sezóně 14 zápasů. V této sezóně vyhráli United ligový titul, ale mohli jako první ve 20. století získat Double, jenže finálová prohra v FA Cupu proti Aston Ville jim to zhatila.  V následující sezóně byl Charlton už brál za člena základní jedenáctky a byl opravdu vyjímečný. United se jako první anglický tým prosadil v Evropském poháru. Sahali po semifinále, jenže Real Madrid je ve čtvrtfinále vyřadil. Další sezónu se jim to už podařilo. Ve čtvrtfinále narazili na Červenou Hvězdu Bělěhrad, kterou doma porazili 2:1. V odvetě, v Jugoslávii, Charton dvakrát skóroval a United vedli už 3:0. Bělehrad dokázal ještě vyrovnat, ale nic to nezměnilo na tom, že se hráči Manchesteru radovali z postupu. Při letu domů mysleli na další těžké utkání, které je čekalo, proti Wolves.

Mnichovská katastrofa

Mnichov 1958Letadlo mělo dopravit domů hráče, kteří byli unavení ze čtvrtfinálového zápasu Evropského poháru. Zástavka byla v Mnichově, kde se mělo dočerpat palivo a letět dál. Jenže podmínky nebyly nikterak vlídné. Na ranveji i okolo bylo dost sněhu, hráči se při nastupování do letadla cítili nervózně, protože už dva pokusy vzlétnout se nepovedly. Dokonce si Bobby Charton a Dennis Viollet vyměnili místa se svými spoluhráči, vzadu se cítili bezpečněji. Letadlo ovšem nevzlétlo. Na konci dráhy prolomilo plot a nedaleko narazilo do domu, který naštěstí nebyl obývaný. Letadlo se rozpůlilo. Brankář United Harry Gregg okamžitě vylezl ven a začal oživovat zraněné. V této katastrofě zemřelo 23 lidí, z toho 8 hráčů Manchesteru United. Přežili (hráči) – Johnny Berry, Jackie Blanchflower, Dennis Viollet, Ray Wood, Bobby Charlton, Bill Foulkes, Harry Gregg, Kenny Morgans, Albert Scanlon. Zemřeli (hráči)- Geoff Bent, Roger Byrne, Eddie Colman, Duncan Edwards (zemřel až za 15 dní po nehodě v nemocnici), Mark Jones, David Pegg, Tommy Taylor, Liam Whelan.

Bobby Charlton jako první opustil nemocnici, ve které strávil týden. Po katastrofě se tým jen těžce dával dohromady, překvapivě sice vyhrál hned první zápas v lize po nehodě, ale to byla poslední výhra sezóny. Nakonec skončili v lize až na 9. místě. Docela očekávatelně také vypadli ze semifinále Evropského poháru s AC Milán.

V tuto dobu byl Charlton povolán do národního týmu. Anglie čekala zápas proti Skotsku a Bobby odstartoval svou dlouhou, rekordní kariéru za národní tým. Svůj debut také oslavil gólem, parádním volejem po centru Toma Finneyho. Anglie zvítězila 4:0. Ve svém teprve druhém zápase za národní mužstvo vstřelil hned dva góly a Anglie porazila Portugalsko 2:1. Následující zápas se odehrál v Jugoslávii, pro Charltona asi nadosmrti známem Bělehradu. Anglie zde prohrála 5:0 a Bobby hrál velmi špatně. Asi to mělo co dočínění s psychikou. Z Bobbyho Charlona se stal opravdový střelec, který střílel hodně gólů. V roce 1959 vstřelil svůj první hattrick za národní tým proti USA. Za dva roky později proti Mexiku si to zopakoval, když je Anglie deklasovala 8:0. V kvalifikaci na Mistrovství světa v roce 1962 si vystřílel pozici v základní jedenáctce, když proti Argentině vstřelil svůj 25. gól v 38 zápasech. Jenže ani Charlton Anglii nepomohl a ve čtvrtfinále vypadli s Brazílií.

Další úspěch přišel ve finále FA Cupu proti Leicesteru City v roce 1963, kdy United zvítězili 3:1. Bobby Charlton vyhrál svou třetí medaily ze tří finálových duelů. Busbyho po-Mnichovská "rekonstrukce" týmu pokračovala hned dvěma tituly ze tří sezón. V roce 1965 a 1967. Mezitím v roce 1966 získal s Anglií titul Mistra světa.

Mistrovství světa 1966:

Anglie jako pořadatel byla automaticky kvalifikována a první zápas pouze remizovala s Uruguayem 0:0. V druhém zápase se už prosadil i Charlton, který vstřelil první branku, Anglie porazila Mexiko 2:0. Další zápas, rovněž po výsledku 2:0, porazila Francii, což jí zajistilo postup do čtvrtfinále, kde se střetla s Argentinou. Argentinu porazili 1:0 – jedinný zápas, kde Charlton obdržel žlutou kartu. V semifinále se střetli s Portugalskem, jeden z nejdůležitějších zápasů pro Bobbyho Charltona za národní tým. Vstřelil dvě branky a po ještě jedné brance Hunta Anglie postoupila do finále, kde se potkala se západním Německem. Anglie zvítězila po prodloužení 4:2 a získala titul Mistra světa. Následující zápas byl pro Bobbyho Charltona už 75. a tehdy se stal druhým hráčem s největším počtem zápasů za národní mužstvo. Nakonec jich odehrál 106.

V roce 1968, 10 sezón po katastrofě v Mnichově, se United dokázali dostat až do finále Evropského poháru. V něm porazili Benficu 4:1 po prodloužení, Bobby Charlton skóroval dvakrát a jako kapitán zvedl pohár nad hlavu. Manchester United byl prvním anglickým mužstvem, kterému se to podařilo.  21. dubna 1970 odehrál Bobby Charlton svůj 100. zápas za národní mužstvo. Při této příležitosti si navlékl kapitánskou pásku a jak jinak, skóroval. Byl to jeho 48. gól za Anglii a poslední, 49. vstřelil o měsíc později proti Kolumbii.

Mistrovství světa 1970:

Anglie se bezproblémů probojovala do čtvrtfinále, kde narazila na západní Německo. Charlton kontroloval střed hřiště, kde také operoval Franz Beckenbauer. Anglie sice vedla 2:0, nicméně Němci byli známí svým otáčením zápasů a to se jim povedlo i tentokrát. Na 2:1 snižoval právě Beckenbauer, vyrovnával Uwe Seeler a pohřbil Anglii Gerd Müller, který stanovil na konečných 3:2. Bobby Charlton se po 106 zápasech a 49 gólech rozhodl ukončit svou kariéru v národním mužstvu. Ukončil ji ve věku 32 let. V roce 1973 jeho rekord v počtu zápasů za Anglii překonal Bobby Moore. Momentálně mu patří čtvrtá příčka za Moorem, Beckhamem a Shiltonem.

Bobby Charlton opustil Manchester United na konci sezóny 1972/73. Jeho gólový účet činí 249 gólů a stanovil rekord 758 zápasů za jeden klub. Tento rekord ovšem překonal, jak všichni dobře víme, Ryan Giggs.

Sïr Bobby Charlton

Narozen:  11. 10. 1937
Připojil se k týmu: 1. 6. 1953
Debut: 6. 10. 1956 vs. Charlton
Góly celkem: 249
Starty celkem: 758
Pozice: Útočník
Opustil United: 1. 5. 1973

Úspěchy

Národní tým: Mistrovství světa – 1. místo (1966), Mistrovství Evropy – 3. místo (1968)
Klub: Liga – 1. místo (1957, 1965, 1967), FA Cup – 1. místo (1963), Evropský pohár – 1. místo (1968), FA Community Shield (1956, 1957, 1965, 1967)
Osobní: Nejlepší hráč Evropy (1. místo : 1966, 2. místo: 1967, 1968), Fotbalista roku – anketa novinářů (1966), BBC Osobnost roku za celoživotní úspěchy (2008)

Zdroje: www.en.wikipedia.org , www.manutd.com

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.